SES YALITIMI
SES YALITIMI
  • Register

Ses Yalıtımı

Gürültü tek başına ele alındığında genellikle kentleşmenin plansız olduğu bölgelerde görülmektedir. İnsan sağlığını tehdit eden bir etken olan gürültü, yaşam kalitesini azaltmaktadır. İnsanların yaşadığı alanlara yakın olan yapılarda, rahatsız edici sesler (havaalanından gelen aşırı gürültü, fabrikalardan ve sanayi sitelerinden gelen gürültü, toplu taşıma araçlarından gelen sesler, trafik sesleri, komşulardan gelen sesler) farklı dozlarda gürültü olarak nitelendirilir ve oldukça rahatsız edici bir durumdur. Gürültüden ve rahatsız edici her türlü sesten, yaşadığımız ortamı arındırmak mümkündür. Bunun yanı sıra bazı alanlarda da düşük ses seviyesi aranmaktadır. Bunlara örnek olarak radyo yayını yapan stüdyolar, müzik stüdyoları, sinema salonları, hastaneler, huzur evleri ve aklınıza gelebilecek diğer alanlarda ses yalıtımı işleminin uygulanması gerekmektedir.

Dışarıdan gelen sesleri en aza indirmek ve yaşam kalitesini artırmak için yapılan uygulamalardan olan ses yalıtımının, alanında tecrübeli şirketler ve elemanlar ile yapılması gerekmektedir. Dünyada ve ülkemizde önde gelen sektörlerden olan ses yalıtımı hizmetleri, her ilde mevcut bulunmaktadır. Bundan 20-30 yıl önce ses yalıtımı lüks olarak nitelendirilirken, günümüzde çoğu alanda ve yapılarda zorunlu bir uygulamadır. Hayat kalitesini artıran ve insanın duyu organlarına zararı en aza indiren ses yalıtımı uygulamaları, düşünüldüğü gibi pahalı bir işlem değildir. Yapının büyüklüğüne ve diğer birkaç etmene bağlı olarak fiyatları değişkenlik gösterir. Sesin ortamdaki yayılmasını kontrol altına almak ses yalıtımındaki en önemli amaçtır.. Ses bir ortamda yayılırken önüne bir engel çıktığı zaman, diğer fiziksel olaylar gibi davranır. Yani sesin bir bölümü çarparak geri yansır. Bir bölümü önünde bulunan engel tarafından yutulur.

Bir kısmı da önünde bulunan engelin diğer tarafına geçer. Bu sebeple her malzemenin bir ses yutma potansiyeli vardır. Ses yalıtımı yapılırken bu ses yutmapotansiyelleri en yüksek olan maddeler kullanılır.

İstenmeyen ve rahatsızlık hissi uyandıran seslere gürültü denir. Ses yalıtımı; yaşanan ortamı istenmeyen seslerden yalıtarak gürültünün zararlı etkilerinden korunmak, gürültülü alanlardan çevreye yayılan sesi azaltmak ve sinema, kayıt stüdyosu gibi mekanlarda uygun kullanım koşulları oluşturmak amacı ile yapılan uygulamalardır.

 

ev ses yalitimi

Ses Yalıtımında Kullanılan Malzemeler

Öncelikle şunu belirtmeliyizki uygulamalarda kullanılacak malzemelerin doğru belirlenmesi çok önemlidir. Şikayetlerinize veya isteklerinize göre malzeme kullanımı gerçekleştirilmelidir. Stüdyo, Müzik odası gibi akustik ortamlarda akustik sünger ve akustik paneller genel olarak kullanılmaktadır. Ses kesilmesi istenen bir mekanda ise duvarlar için bariyerli veya normal bondex süngerler, zeminlerde, yine bondex sünger veya kauçuk hammadeli titreşim emici malzemeler kullanılmalıdır.

ses yalitim

ANA SAYFA

SES YALITIMI

SES İZOLASYONU

AKUSTİK SÜNGERLER

AKUSTİK KUMAŞ

AKUSTİK DUVAR KAPLAMA

İLETİŞİM